INIJESTA STAVIO KRUNU ŠPANIJI

Inijesta stavio krunu Španiji!
  • 11. jul 2010. 20:33 > 23:02
Andres Inijesta pogodio na pas Fabregasa u 116. minutu i aktuelnim prvacima Evrope doneo prvu titulu šampiona sveta! Bez golova u regularnom toku.
Drugi put zaredom, šampion sveta nije odlučen za 90 minuta i na redu su produžeci! Reprezentacije Holandije i Španije u Johanesburgu nisu uspele da postignu gol odluke, mada je šansi bilo sasvim dovoljno, naročito u drugom poluvremenu. Najbolju u prvom delu meča propustio je Serhio Ramos, već u četvrtom minutu. Dugokosi desni bek Španije sjajno je tukao glavom iz srca kaznenog prostora, ali je Martin Stekelenburg još bolje intervenisao i zaustavio udarac upućen posle Ćavijevog odlično izvedenog "slobodnjaka". Ramos je u 11. minutu pokušao nogom, iskosa, ali je lopta pogodila Hejtingu u nogu i završila u korneru. Posle udarca iz ugla pokušao je i David Vilja - pogodio je samo spoljni deo mreže. Posle dinamičnog uvoda, koji su obeležili izabranici Visentea del Boskea, Holandija je uspostavila ravnotežu, a do poluvremena je bilo više žutih kartona, nego šuteva na gol. Posebno grub je bio faul Najdžela De Jonga, koji je kopačkom pogodio Ćabija Alonsa pravo u grudi! I drugi zadnji vezni "lala", Mark Van Bomel, zaradio je javnu opomenu, a posle starta na Ćaviju u 39. minutu imao sreće da ne dobije i drugu, isključujuću. Holanđani su dva puta zapretili iz daljine, preko Veslija Snajdera i Arjena Robena, dok je Španija imala samo još jedan opasan napad, kada je solo prodor Pedra kroz sredinu terena završen nepreciznim šutom. Drugi deo meča nije doneo ništa novo u odnosu snaga, jer su Španci i dalje imali lavovsku prednost u posedu lopte, konstantno oko 62:38 u procentima. Imali su i prvu dobru priliku, kada je Pujol posle kornera spustio loptu do Kapdevile, a ovaj - iako neometan - nije uspeo da je zahvati loptu i opasno zapreti Stekelenburgu. Već u 57. minutu, ovo je postao najgrublji finalni meč u istoriji, sa više od šest žutih kartona, koliko ih je bilo u Italiji 1990 (Nemačka - Argentina). Pet minuta kasnije, Roben je morao da kruniše opredeljenje Holandije za odbranu i kontranapade. Na velemajstorski pas Snajdera, prošao je između Pikea i Kapdevile, izašao sam pred istrčalog Kasiljasa i sa 15 metara ga pogodio u nogu, kada je mogao da uradi šta je hteo... Tako je propala šansa utakmice! Roben je na gotovo isti način ušao u šansu u 83. minutu, kada ga je u prostor "izbacio" Robin Van Persi. Ponovo je brzonogi napadač ostavio za sobom dvojicu čuvara, ali je propustio priliku da padne kada ga je Pujol uhvatio za šorc. Bilo bi to sigurno isključenje, ali Roben je ostao na nogama, izgubio korak i dozvolio Kasiljasu da mu skine loptu sa noge... Imala je i "crvena furija" svoje šanse, posebno kada je slabog Pedra na desnom krilu odmenio Hezus Navas. On je u 69. minutu uputio oštar centaršut po zemlji, lopta je posle kiksa Hejtingi došla na nogu Vilji, ali iznenađeni strelac pet pogodaka na Mundijalu nije dobro šutirao i Hejtinga je uklizavanjem uspeo da ispravi grešku. U 77. minutu je ponovo mogao da se proslavi Ramos. Po receptu sa utakmice sa Nemačkom, našao se sam na petercu posle ubacivanja iz ugla, međutim, nije reagovao ni izbliza onako dobro kao Pujol u sredu. Iz idealne pozicije, glavom je poslao loptu preko gola! U startnim postavama dve selekcije nije bilo iznenađenja, tako da su se u tim Holandije vratili Van der Vil i De Jong posle izdržane suspenzije. Kod Španije, tu su bila ista jedanaestorica koja su počela i polufinalni duel sa Nemačkom, što znači da je mladi Pedro dobio prednost u odnosu na Fernanda Toresa. "Lale" igraju finale po treći put, posle poraza od domaćih selekcija u Nemačkoj 1974. i Argentini 1978. godine, dok "crvena furija" debituje u borbi za trofej. Španija je 12. zemlja koja se može pohvaliti nastupom u finalu Mundijala. Titule je osvajalo samo njih sedam - Brazil, Italija, Nemačka, Urugvaj, Argentina, Engleska i Francuska. Holandija - Španija 0:1 (0:0, 0:0) JOHANESBURG. STADION: Soker siti. GLEDALACA: 84.490. SUDIJA: Hauard Veb (Engleska). STRELAC: Inijesta (116'). ŽUTI KARTONI: Van Persi (15'), Van Bomel (22'), De Jong (28'), Van Bronhorst (54'), Hejtinga (57'), Roben (84'), Van der Vil (111'), Matisen (117') - Pujol (17'), Ramos (23'), Kapdevila (67'), Ćavi (120'+1). CRVENI KARTON: Hejtinga (109'). HOLANDIJA: Stekelenburg - Van Bronhorst (od 105' Brafhajd), Matisen, Hejtinga, Van der Vil - De Jong (od 99' Van der Vart), Van Bomel - Kajt (od 71' Elija), Snajder, Roben - Van Persi. SELEKTOR: Bert Van Marvijk. ŠPANIJA: Kasiljas - Kapdevila, Pujol, Pike, Ramos - Alonso (od 87' Fabregas), Buskets - Pedro (od 60' Navas), Ćavi, Inijesta - Vilja (od 106' Tores). SELEKTOR: Visente Del Boske.